Osuszanie podposadzkowe – czym jest i kiedy trzeba przeprowadzić?

osuszanie-podposadzkowe

W gamie usług firm oferujących pozbycie się wody i wilgoci z mieszkań, widnieje także osuszanie podposadzkowe. To specjalistyczna usługa, dzięki której można pozbyć się wilgoci ukrytej pod posadzką.

Wilgoć pod posadzką – problem trudny do wykrycia 

Zalanie mieszkania lub domu, które nawet trwało stosunkowo krótko, może spowodować przykre konsekwencje. Jedną z nich jest z pewnością nagromadzenie nadmiaru wilgoci pod posadzką. Problem ten nie jest widoczny tak zwanym gołym okiem, ponieważ niewielu właścicieli nieruchomości jest w stanie jednoznacznie określić, czy posadzka w zalanym domu lub mieszkaniu nie uległa uszkodzeniu na skutek awarii instalacji wodnej, powodzi bądź podtopień, a także silnego zalania. W ten sposób uszkodzeniu mogą ulec ściany, które są najbardziej widocznymi elementami konstrukcyjnymi nieruchomości. Zdarza się też, że zawilgoceniu ulegają warstwy izolacji znajdujące się pod podłogą. Jest to poważny problem, który może spowodować butwienie, pleśnienie i całkowite uszkodzenie posadzki spowodowane wilgocią. Będzie to wiązało się z bardzo kosztownymi remontami, które mogą znacznie obciążyć budżet domowy lub firmowy właściciela nieruchomości. Z uwagi na powyższe, warto przeprowadzić dokładne oględziny przy pomocy nowoczesnych technik, aby przekonać się, czy w głąb posadzki, szczególnie do jej warstw izolacyjnych – między innymi styropianu – nie dostała się woda. Wilgoć w tych warstwach izolacyjnych będzie generowała powstawanie grzyba i pleśni. To problem, który może zagrażać zdrowiu osób i zwierząt domowych przebywających w danym pomieszczeniu.

Powody, dla których przeprowadza się osuszanie podposadzkowe

Skuteczne w działaniu osuszanie podposadzkowe polega na wykorzystaniu wiedzy z zakresu budownictwa. Należy pamiętać, że standardowa podłoga składa się z czterech warstw. Jest to posadzka, jastrych, a także inna wylewka, która współgra z warstwą wyrównującą, podkładową, izolacją termiczną i przeciwwilgociową, a także podłożem – tak zwanym stropem. W przypadku wniknięcia wody i wilgoci w głąb posadzki dochodzi do trwałego zawilgocenia wymienionych warstw. Skuteczne usunięcie tego problemu wymaga zastosowania odpowiednio dobranych, fachowych metod. Zalicza się do nich osuszanie warstw izolacyjnych proponowane przez specjalistyczne firmy.

Osuszanie posadzkowe jest procesem niezwykle skomplikowanym. W trakcie realizacji zlecenia należy zastosować odpowiednio dobrane urządzenia. To profesjonalny sprzęt, dzięki któremu możliwe jest dokładne odessanie zalegającej pod posadzką wody i wilgoci. Tylko wówczas można zapobiec powstaniu awarii i uszkodzeniu podłoża, co z pewnością będzie wymagało przeprowadzenia skomplikowanych, kosztownych i rozłożonych w czasie remontów całego domu lub mieszkania.

Metody wykonywania osuszania podposadzkowego

Osoby, które zastanawiają się, jakie są zalety osuszania podposadzkowego powinny mieć świadomość, że dzięki zastosowaniu nowoczesnego urządzenia możliwe jest skuteczne pozbycie się wilgoci spod posadzki. Do tego wykorzystuje się dwie powszechnie znane metody.

Pierwsza z nich to metoda podciśnieniowa. Przy jej wykorzystaniu woda i wilgotne powietrze są odsysane z warstwy izolacyjnej, która znajduje się pod posadzką. Z kolei suche powietrze wylatuje szczeliną dylatacyjną, która znajduje się pomiędzy ścianą, a zawilgoconą posadzką. Osuszanie podposadzkowe można wykonać także metodą osuszania nadciśnieniem. Cały proces polega na wtłoczeniu pod posadzkę suchego powietrza przez odpowiednie otwory. Suche powietrze nasyca się wówczas wilgocią i jest pchane w stronę przewodów dylatacyjnych znajdujących się na zbiegu posadzki i ściany.

Obieg powietrza w tej metodzie gwarantuje pełne osuszenie warstwy izolacyjnej, która umiejscowiona jest pod posadzką. Pozwala to na usunięcie wilgoci z warstwy izolacyjnej zainstalowanej pod posadzką znajdującą się w domu lub mieszkanie.

Profesjonalne osuszanie podposadzkowe to skomplikowany proces. Ma on na celu pozbycie się wilgoci z warstw znajdujących się pod posadzką.

By Dorota

Dorota jest zawodową dziennikarką, która od ponad 2 lat związana jest z portalem ChochlikDrukarski.com.pl. Lubi pisać o sprawach bieżących, zdrowiu i nauce.