Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji w domu?

korzystanie-z-klimatyzacji

Klimatyzacja pozytywnie wpływa na komfort przebywanie we wnętrzach. Przynosi upragnioną ulgę w upalne dni, reguluje wilgotność powietrza i usuwa z pomieszczeń zanieczyszczenia oraz drobnoustroje chorobotwórcze. Osiągnięcie takich rezultatów możliwe jest jednak wyłącznie pod warunkiem prawidłowego korzystania z niej. Jak odpowiednio użytkować klimatyzację w domu? Przedstawiamy najważniejsze zasady.

Klimatyzacja w domu – jak z niej prawidłowo korzystać? Podstawowe zasady

Zainteresowanie systemami klimatyzacyjnymi rośnie w Polsce z roku na rok. To wynik nie tylko zmian klimatu, które sprawiają, że fale upałów coraz częściej nawiedzają strefę umiarkowaną i uprzykrzają codzienne funkcjonowanie, ale również obniżek cenowych w branży. Te ostatnie zwiększyły dostępność urządzeń i zapewniły szersze możliwości wyboru sprzętu, co ułatwia jego dopasowanie do indywidualnych potrzeb.

Żeby jednak klimatyzacja zdała egzamin, liczy się nie tylko jej prawidłowy dobór, ale również umiejętne korzystanie z niej. Jak mądrze użytkować system klimatyzacji powietrza? Przedstawiamy najważniejsze zasady.

  1. Ustaw odpowiednią temperaturę. Komfort termiczny to pojęcie względne. Niemniej za optymalną temperaturę, która pozwala zachować równowagę cieplną w pomieszczeniu, przyjmuje się: latem – 24-27 st. C, a zimą – 20-23 st. C. Ustawianie klimatyzatora na jak najniższą temperaturę nie jest wskazane z kilku względów.
    Nie tylko skutkuje wysokim poborem prądu, ale również negatywnie wpływa na zdrowie osób przebywających w pomieszczeniach. Jeśli różnica pomiędzy warunkami termicznymi panującym wewnątrz i na zewnątrz jest wyższa niż 5-7 st. Celsjusza, nagłe przemieszczanie się pomiędzy strefami może wywołać przeziębienie oraz doprowadzić do rozwoju chorób górnych dróg oddechowych. Warto więc z umiarem regulować temperaturę.
  2. Zamknij okna i drzwi, przez które chłodne powietrze mogłoby uciekać. To podstawowa zasada ekonomicznego korzystania z klimatyzacji w domu. Zamknięcie okien i drzwi ułatwia systemowi utrzymywanie stałej temperatury w pomieszczeniach. Ogranicza również pobór prądu. Urządzenie nie musi bowiem stale pracować na najwyższych obrotach.
  3. Systematycznie dezynfekuj, czyść i serwisuj system klimatyzacji. Nie musisz tego robić na własną rękę. Wystarczy, że zlecisz wykonanie tych czynności wyspecjalizowanej firmie, a fachowcy wszystkim się zajmą. Nie możesz jednak o tym zapomnieć. W przeciwnym razie klimatyzacja stanie się siedliskiem drobnoustrojów chorobotwórczych, a jej podzespoły z czasem przestaną prawidłowo działać. Pamiętaj również o regularnej wymianie filtrów, które oczyszczają powietrze.

Powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich rad dotyczących prawidłowego korzystania z klimatyzacji w domu. Wskazuje jednak najważniejsze. Stosowanie się do nich pozwala zadbać nie tylko o komfort przebywania we wnętrzach, ale i o niższe rachunki za prąd oraz żywotność sprzętu. Należy również pamiętać, że prawidłowe korzystanie z klimatyzacji jest możliwe tylko wtedy, gdy zostanie ona zamontowana w odpowiednim miejscu. Ciągłe przebywanie w strugach zimnego powietrza może być szkodliwe dla zdrowia. Dlatego klimatyzator nie powinien być skierowany np. w stronę łóżka, kanapy czy też biurka.

Jak korzystać z klimatyzacji w domu? Dodatkowe aspekty, których nie można pominąć

Klimatyzatory to nowoczesne sprzęty, które są wyposażone w inteligentne funkcje. Warto się im baczniej przyjrzeć i umiejętnie wykorzystywać, co przyniesie wymierne rezultaty. Na przykład w trybie auto urządzenie będzie automatycznie utrzymywać zadaną temperaturę, na bieżąco analizując warunki termiczne panujące we wnętrzu. Pozwoli to uniknąć skoków mocy i poboru dużych ilości prądu.

Klimatyzacja to coraz chętniej wybierane udogodnienie. Spotkać ją można już nie tylko w biurach, ale i mieszkaniach oraz domach. Zapewnia wysoki komfort przebywania we wnętrzach, pod warunkiem że prawidłowo się z niej korzysta. Wówczas dba o optymalną temperaturę i wilgotność wnętrz, nie zużywa ogromnych ilości prądu i służy użytkownikom przez lata.

źródło: montaż klimatyzacji

By Dorota

Dorota jest zawodową dziennikarką, która od ponad 2 lat związana jest z portalem ChochlikDrukarski.com.pl. Lubi pisać o sprawach bieżących, zdrowiu i nauce.