Leczenie uzależnień – psycholog, psychiatra, czy może psychoterapeuta?

leczenie-uzaleznien

Zastanawiasz się, do jakiego lekarza specjalisty powinieneś udać się w celu leczenia uzależnień? Możliwości masz całe mnóstwo, jednak najczęstszy wybór stanowi psycholog, psychiatra lub psychoterapeuta. Duża część ludzi jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie różnice między nimi występują. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym różnią się od siebie te 3 zawody. Doradzimy również, do którego z nich udać się w celu leczenia uzależnień.

Czym charakteryzuje się psycholog?

Psycholog to osoba, która ukończyła pięcioletnie studia magisterskie. Podczas kształcenia istnieje możliwość wybrania jednej z wielu specjalizacji. Najpopularniejsze z nich stanowią marketing i zarządzanie, psychologia społeczna, czy sport.
Nie ma innego sposobu, aby móc w Polsce tytułować się mianem psychologa, niż zdobyć odpowiednie wykształcenie wyższe. Ten specjalista skupia się na diagnozie psychologicznej swoich pacjentów. Zaliczamy do niej między innymi badanie inteligencji oraz osobowości.
Do psychologa najczęściej zgłaszają się osoby, które przeżywają swojego rodzaju kryzys psychiczny. Mogą to być problemy w związku lub pracy, czy chociażby stany depresyjne.

Czym charakteryzuje się psychiatra?

Psychiatra z kolei jest lekarzem, który ukończył specjalizację z psychiatrii. Należy rozróżniać między sobą psychologię oraz psychiatrię, gdyż mimo podobnie brzmiących nazw, oznaczają one coś zupełnie innego.
Ten lekarz specjalista skupia się głównie na leczeniu za pomocą leków (farmakoterapii). Ma on również możliwość wystawiania zwolnień lekarskich oraz skierowań do oddziałów odwykowych. Innymi słowy: wizyta u psychiatry przypomina zwykłą wizytę lekarską, podczas gdy u psychologa poczujesz się bardziej jak na „przyjacielskiej rozmowie”.
Do psychiatry udają się osoby z podobnymi problemami, jak do psychologa. Diametralnie różni się jednak sposób leczenia. Mówi się, że najlepsze efekty dają równoczesne wizyty u psychologa i lekarza psychiatry (połączenie psychoterapii i farmakoterapii).

Czym charakteryzuje się psychoterapeuta?

Droga do zostania psychoterapeutą wiąże się z ukończeniem podyplomowego szkolenia, które trwa 4 lata i kończy się egzaminem sprawdzającym kompetencje.
Czym różni się psychoterapeuta od psychologa? W dużym uproszczeniu: psycholog skupia się w głównej mierze na rozmowie z pacjentem, podczas gdy psychoterapeuta opracowuje konkretny plan leczenia (tytułową terapię).
Jak zapewne się domyślasz – do psychoterapeuty również udają się osoby z objawami takimi, jak u poprzednich dwóch specjalistów.

Leczenie uzależnień – jakiego lekarza wybrać?

Zastanawiasz się, który z powyższych lekarzy najlepiej sprawdzi się w przypadku procesu, jakim jest leczenie uzależnień?
Na samym początku zalecamy wizytę u psychologa. Jeśli będzie taka potrzeba, dostaniesz zalecenie farmakoterapii (wizyty u psychiatry) oraz podjęcia długofalowego leczenia (wizyty u psychoterapeuty).
Nie należy lekceważyć żadnego z powyższych zawodów, gdyż wspólnie odgrywają one jedną zgraną całość, a każdy z nich skupia się na swojej niszy.
Daj sobie pomóc – skorzystaj z pomocy specjalisty.

By Dorota

Dorota jest zawodową dziennikarką, która od ponad 2 lat związana jest z portalem ChochlikDrukarski.com.pl. Lubi pisać o sprawach bieżących, zdrowiu i nauce.