Lękowa, psychotyczna, maskowana, ciążowa – o rodzajach depresji słów kilka

Depresja to zaburzenie psychiczne o zróżnicowanym charakterze, które u każdej osoby może przejawiać się w odmienny sposób. Jej dokuczliwe objawy wpływają na każdą sferę życia i utrudniają, a nawet całkowicie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Jakie są rodzaje depresji i charakterystyczne dla nich symptomy?

Depresja lękowa (agitowana)

 Objawia się głębokim smutkiem, wyjątkowo silnym uczuciem niepokoju i nerwowym pobudzeniem, co wpływa nie tylko na sferę psychiczną chorego, ale również to, jak się zachowuje. Osoba cierpiąca na depresję lękową jest drażliwa, wybuchowa, a nawet agresywna wobec siebie i otoczenia, co wynika z potrzeby rozładowania stale utrzymującego się napięcia psychoruchowego. Widzi przyszłość w czarnych barwach, często ma bardzo niskie poczucie własnej wartości i miewa myśli samobójcze.

Zarówno symptomy, jak i przyczyny depresji lękowej są złożone. Mogą występować w różnych okolicznościach, także w przebiegu innych zaburzeń psychicznych, takich jak np. choroba afektywna dwubiegunowa. Żeby je poskromić, najczęściej łączy się psychoterapię z leczeniem farmakologicznym.

Depresja psychotyczna (urojeniowa)

 Oprócz objawów charakterystycznych dla depresji, takich jak przewlekłe poczucie smutku, apatia czy też anhedonia, czyli niemożność czerpania przyjemności z aktywności, które wcześniej dawały radość, w jej przypadku występują także symptomy psychotyczne, takie jak:

 • urojenia,
 • omamy.

Ponadto, chory odczuwa nasilony lęk, a także może cierpieć na spowolnienie psychoruchowe i zaburzenia funkcji poznawczych. Jest przepełniony obawami przed utratą zdrowia, pracy czy też majątku, a także przekonaniami o własnej winie. Może również borykać się z niskim poczuciem wartości, które prowadzi do osamotnienia i myśli samobójczych. Leczenie depresji psychotycznej najczęściej polega na połączeniu terapii farmakologicznej z profesjonalnym wsparciem psychologicznym.

Depresja maskowana

 Jest trudna do zdiagnozowania, gdyż nie przejawia typowych objawów, takich jak przewlekły smutek czy też apatia. Jej występowaniu mogą towarzyszyć m.in.:

 • bóle brzucha, głowy, klatki piersiowej, pleców, rąk, nóg lub narządów płciowych,
 • mrowienie ciała,
 • zaburzenia erekcji lub przedwczesny wytrysk,
 • nieregularne miesiączki,
 • nudności, zaparcia, biegunki,
 • pogorszenie widzenia,
 • fobie, lęki, natręctwa,
 • zachowania kompulsywne, ryzykowne i nieracjonalne,
 • problemy ze snem.

Depresja ciążowa

 Wynika ze stresu, jaki kobieta odczuwa w związku z ciążą, porodem i połogiem. Przyszła mama często musi zmodyfikować dotychczasowe plany, nawyki i przyzwyczajenia, przez co czuje lęk i niepokój. Dodatkowo szalejące hormony utrudniają zapanowanie nad myślami i emocjami, co może prowadzić do rozwoju depresji.

Depresja poporodowa

 Pojawia się zaraz po urodzeniu dziecka, najczęściej bez wyraźnej przyczyny. Objawia się obniżonym nastrojem i apatią. Kobieta jest płaczliwa i nic ją nie cieszy. W skrajnych przypadkach nie chce nawet zajmować się dzieckiem. Jeśli stan ten ma charakter przejściowy, określa się go mianem baby blues. Jeżeli nie ustępuje samoistnie w ciągu dwóch tygodni od wystąpienia pierwszych symptomów, kwalifikowany jest jako depresja poporodowa.

Depresja atypowa

 Jej objawy różnią się od typowych symptomów depresji. Często charakteryzuje ją wzmożony apetyt i nadmierna senność. Towarzyszyć może jej także spowolnienie psychoruchowe, odczuwanie ciągłego niepokoju i nadwrażliwość na odrzucenie w relacjach interpersonalnych. U niektórych osób zdarza się, że dokuczliwe objawy występują rankiem, a wieczorem ustępują.

Depresja może mieć różne twarze. Nie zawsze jej objawy są widoczne na pierwszy rzut oka. Tymczasem nieleczone mogą całkowicie uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Jeżeli zauważysz niepokojące symptomy u siebie lub swoich bliskich, reaguj. Nie bój się prosić o pomoc i ją oferować. Jeżeli nie wiesz, co robić, skontaktuj się ze specjalistami. Podpowiedzą Ci oni, jakie kroki podjąć w pierwszej kolejności.

źródło: Centrum Psychoterapii Passion for Life

By Dorota

Dorota jest zawodową dziennikarką, która od ponad 2 lat związana jest z portalem ChochlikDrukarski.com.pl. Lubi pisać o sprawach bieżących, zdrowiu i nauce.