Na co zwrócić uwagę kupując zbiornik ciśnieniowy do instalacji sprężonego powietrza

sprezarki bezolejowej

Każdy układ sprężonego powietrza musi posiadać zbiornik ciśnieniowy. Jak wybrać zasobnik, aby w pełni odpowiadał zapotrzebowaniu układu, podpowiadamy w tym artykule. 

Co to są zbiorniki ciśnieniowe sprężonego powietrza

Zbiorniki ciśnieniowe są jednym z podstawowych elementów systemów sprężonego powietrza. Generalnie są one swoistym magazynem energii, który stanowi rezerwę medium wykorzystywaną w sytuacji podwyższonego zapotrzebowania procesów na sprężone powietrze. Magazynowanie skompresowanego gazu to jednak nie jedyne zadanie zbiorników ciśnieniowych. Zasobniki te pełnią również rolę bufora i stabilizują ciśnienie w układzie. W efekcie odpowiadają za utrzymanie wysokiej wydajności pracy instalacji oraz wpływają na stabilną pracę kompresorów. Dodatkowo, w instalacjach zasilanych sprężarkami tłokowymi zbiorniki ciśnieniowe odpowiadają za eliminację pulsacji w układzie sprężonego powietrza. 

W rozwiązaniach przemysłowych i profesjonalnych stosowane są zbiorniki ciśnieniowe o zróżnicowanej pojemności od 100 do 30.000 litrów. Urządzenia te mogą gromadzić gaz o maksymalnym ciśnieniu roboczym od 8 do 50 bar. Jednocześnie mogą pracować w szerokim zakresie temperatur od -20 do +50 st.C. 

Zbiorniki ciśnieniowe dostępne są w wersji poziomej i pionowej — wybór orientacji uzależniony jest od możliwości lokalizacyjnych zakładu, w którym będzie zainstalowany zasobnik. Należy podkreślić, że każdy zbiornik przed rozpoczęciem pracy musi być zarejestrowany w Urzędzie Dozoru Technicznego. 

Jak wybrać odpowiedni zbiornik ciśnieniowy do zakładu

Wybór odpowiedniego zbiornika ciśnieniowego powinien uwzględniać kilka indywidualnych parametrów dla danego układu sprężonego powietrza. Prawidłowo dobrany model będzie w całości pełnił swoją rolę. Pierwszym krokiem jest wybór pomiędzy wariantem pionowym a poziomym zbiornika ciśnieniowego. Tu decyzja powinna być uzależniona od możliwości lokalowych przedsiębiorstwa. Kolejnym jest decyzja w zakresie pojemności zasobnika buforowego. Jak już pisaliśmy — na rynku dostępne są zbiorniki o pojemności od 100 do 30.000 litrów. Prawidłowo dobrany zbiornik będzie gwarancją poprawnej pracy całego systemu. Pojemność zbiornika powinna być dostosowana do wydajności sprężarki i zapotrzebowania procesu na skompresowany gaz. Stąd do obliczenia objętości zbiornika należy uwzględnić maksymalną wydajność najmocniejszej sprężarki w systemie, liczbę punktów odbioru oraz różnicę ciśnienia w zbiorniku pomiędzy dociążeniem a biegiem jałowym. 

Istotną kwestią jest także ciśnienie pracy zasobnika. Przy wyborze należy kierować się maksymalnym ciśnieniem pracy sprężarki powiększonym o 1 bar. Czyli jeśli kompresor w zakładzie wytwarza sprężone powietrze o maksymalnym ciśnieniu 10 bar to instalacja powinna być wyposażona w zbiornik o ciśnieniu maksymalnym 11 bar. 

Zbiornik ciśnieniowy, jako zasobnik sprężonego powietrza, jest narażony na korozję wynikającą z osadzania się na jego dnie kondensatu, w skład którego wchodzi m.in. woda. Zasobniki w wersji podstawowej wykonane są ze stali węglowej malowanej proszkowo na zewnątrz. Materiał ten nie jest odporny na korozję, dlatego też podmiotom, którym zależy na długim i bezproblemowym korzystaniu ze zbiorników zalecamy zakup zbiornika ciśnieniowego ocynkowanego dwustronnie lub wykonanego ze stali nierdzewnej. 

Przed zakupem sprawdź również zakres temperatur, w jakich może pracować dany zbiornik ciśnieniowy. Zazwyczaj w standardzie zasobnik będzie w stanie bezpiecznie obsłużyć medium o temperaturze od -20 do +50 st.C. Dla pewności sprawdź, czy sprężone powietrze w Twoim zakładzie ma taką temperaturę na wylocie ze sprężarki. 

Przy wyborze zbiornika ciśnieniowego istotne jest również sprawdzenie rodzaju przyłączy. W przypadku niewielkich zbiorników do 4000 l zazwyczaj stosuje się połączenie gwintowane. W większych zasobnikach sprawdzają się przyłącza kołnierzowe. 

Warto dodać, że dzięki dodatkowemu wyposażeniu można podnieść funkcjonalność zbiorników ciśnieniowych. Do takich elementów należą m.in. automatyczne dreny kondensatu sterowane czasowo lub pojemnościowo, automatyczne dreny kondensatu z ogrzewaniem, a także zawory bezpieczeństwa, manometry, kurki manometryczne czy zawory kulowe. 

źródło: Almig.pl

By Dorota

Dorota jest zawodową dziennikarką, która od ponad 2 lat związana jest z portalem ChochlikDrukarski.com.pl. Lubi pisać o sprawach bieżących, zdrowiu i nauce.