Jak przygotować mieszkanie do wynajmu długoterminowego? 3 najważniejsze kroki

mieszkanie-na-wynajem

Wynajem mieszkania na długi okres to ważna decyzja, którą warto podjąć na podstawie dokładnej analizy rynku i wszelkich dostępnych możliwości. O powodzeniu całej transakcji, jak również o przyszłych zyskach, decyduje też stan nieruchomości. O co trzeba zadbać, by spotkała się z należytym zainteresowaniem?

Na samym początku musisz ustalić, jak wysoki wynajem okaże się dla Ciebie satysfakcjonujący. Zastanów się, ile chcesz zyskać, a następnie porównaj tę kwotę z innymi ofertami dostępnymi aktualnie na rynku. Dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć kolejne kroki.

Nie bez znaczenia jest też to, komu chcesz wynająć mieszkanie. Nieco inne lokale zainteresują rodziny z dziećmi, a inne studentów. Wszystko to okaże się dobrym wstępem do kluczowych czynności związanych z przygotowaniem  nieruchomości do wynajmu długoterminowego. Poniżej przedstawiamy trzy z nich.

1.      Remont mieszkania na wynajem – czy home staging to dobry wybór?

Na początek kwestia podstawowa. Skoro chcesz udostępnić lokal na dłuższy czas, musisz zadbać o to, aby okazał się on w pełni funkcjonalny i wygodny dla najemców. Zwłaszcza gdy zależy Ci na jak największych zyskach. Stare, zniszczone panele, popękane płytki łazienkowe oraz brudne ściany nie działają zbyt zachęcająco. Zanim więc zdecydujesz się wystawić ofertę, przeanalizuj dokładnie stan techniczny nieruchomości i dokonaj niezbędnych zmian.

Jeśli nie stać Cię na gruntowny remont, postaraj się przynajmniej odświeżyć mieszkanie. Ciekawe wydają się także usługi home stagingu. Realizowane są przez specjalistów i polegają na aranżacji wnętrz w taki sposób, aby maksymalnie zwiększyć ich wartość. Wszystko po to, aby zainteresować większą liczbę osób i uzyskać wyższe wpływy z czynszu.

2.      Naprawa lub dokupienie kluczowych sprzętów RTV i AGD do mieszkania

Wielu ekspertów podkreśla, że wynajmujący powinien zadbać o to, aby lokal prezentował taki poziom, że sam chciałby w nim zamieszkać. Tyczy się to nie tylko doboru odpowiedniego koloru ścian, paneli, czy mebli, ale również szeroko pojętej funkcjonalności. W końcu to od niej zależy, czy codzienne życie w mieszkaniu okaże się po prostu wygodne.

Nie da się ukryć, że za tak rozumiany komfort w dużej mierze odpowiadają główne elementy wyposażenia, a więc urządzenia RTV i AGD. Zwłaszcza gdy mowa jest o długoterminowym wynajmie mieszkania. Co więc powinno się w nim znaleźć? Do sprzętów koniecznych należy:

  • telewizor,
  • pralka,
  • lodówka.

W najlepszej sytuacji będą to modele nowe, wyróżniające się wieloma przydatnymi funkcjami i technologiami. Jeśli jednak Twój budżet nie pozwala na ich zakup, postaraj się znaleźć urządzenia co najmniej przyzwoite. To samo zresztą tyczy się sprzętów dodatkowych, czy też opcjonalnych, takich jak ekspres do kawy, toster, robot kuchenny, czy blender. Jeśli takie produkty są już w mieszkaniu, upewnij się, że działają sprawnie.

3.      Zadbaj o formalności i zadowolenie najemcy

Gdy mieszkanie pod wynajem długoterminowy będzie już gotowe, pora na przygotowanie oferty, a także umowy. Zwróć uwagę na to, czy zawiera ona wszystkie ważne kwestie, związane między innymi z opłacaniem rachunków i samego wynajmu, terminami, czy też warunkami dotyczącymi ewentualnego wypowiedzenia umowy. Jeśli nie wiesz do końca, czy sporządzona umowa odpowiednio Cię zabezpiecza, skorzystaj z pomocy specjalistów.

Pamiętaj ponadto o tym, że najemca nie jest Twoim wrogiem. To w pewnym sensie klient, który ma prawo oczekiwać konkretnych korzyści. Osoby otwarte na rozmowę i negocjacje szybciej finalizują tego typu transakcje, a sam okres wynajmu może być dla nich mniej stresujących.

Oczywiście tylko od Ciebie zależy, z kim podpiszesz umowę, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji dokładnie rozważ wszystkie ważne dla Ciebie kwestie. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na uzyskanie zadowalających zysków z wynajmu długoterminowego.

źródło: slawbud.pl – sprzedaż mieszkań

By Dorota

Dorota jest zawodową dziennikarką, która od ponad 2 lat związana jest z portalem ChochlikDrukarski.com.pl. Lubi pisać o sprawach bieżących, zdrowiu i nauce.