Dlaczego warto nosić odzież medyczną? Vademecum pielęgniarki

odziez-medyczna

W wielu zawodach pracownicy zobligowani są do używania specjalnej odzieży roboczej. Tak samo, jak ważny jest kask dla budowlańca, tak samo ważna powinna być odzież medyczna dla personalu w szpitalu – a zwłaszcza pielęgniarek. W dzisiejszym artykule bliżej przyjrzymy się kwestii odpowiedniego ubioru podczas pracy w szpitalu. Odpowiemy sobie również na pytanie, dlaczego warto jest używać odzieży medycznej – zapraszamy do lektury.

Bezpieczeństwo pielęgniarki i pacjenta

Z każdą placówką medyczną powinno kojarzyć się jedno słowo: bezpieczeństwo. Nie może więc dojść do sytuacji, w której odzież medyczna zostanie uszkodzona i będzie stanowić zagrożenie dla pielęgniarki lub pacjenta.

Praca w szpitalu wiąże się z kontaktem ze szkodliwymi drobnoustrojami i silnymi środkami medycznymi – nie można dopuścić do tego, aby miały one bezpośredni kontakt ze skórą.

Profesjonalna odzież medyczna powinna być w stanie ochronić przed niebezpieczeństwem nie tylko chemicznym, ale również fizycznym – ubrania muszą być więc wytrzymałe na rozciąganie i gwałtowne ruchy.

Wygodna praca = przyjemna praca

Pielęgniarki nieraz zmuszone są do pełnienia wielogodzinnych dyżurów w szpitalu. Należy więc zadbać o to, aby personel medyczny mógł czuć się komfortowo w swoich własnych ubraniach.

Odzież medyczna jest zaprojektowana specjalnie, aby zapewnić maksymalny poziom wygody dla osoby noszącej. Zawsze dobierane są najbardziej miękkie i elastyczne tkaniny, które pozwolą skórze na spokojne oddychanie i zagwarantują cyrkulację powietrza.

Nie należy zapominać też o funkcjonalności: dodatkowe kieszenie boczne i wygodne w użyciu wszyte gumki sprawiają, że opiekun medyczny może mieć cały czas przy sobie najważniejsze przedmioty.

Łatwość w użytkowaniu

Oprócz bezpieczeństwa i wygody, odzież medyczna powinna być również łatwa w przygotowaniu do użycia. Materiał, z którego ją wykonano, musi charakteryzować się szybkim wysychaniem – dzięki temu wystarczy jedna para odzieży, aby móc korzystać z niej każdego dnia.

Ważną rolę odgrywa też wytrzymałość na wysokie temperatury i odporność na silne środki piorące. Warto też zadbać o to, aby ubrania medyczne nie wchłaniały plam po kawie, herbacie lub krwi, a zamiast tego „spływały” po jej powierzchni – znacznie ułatwi to proces czyszczenia.

Przynależność do placówki

Każda placówka medyczna powinna posiadać swój własny typ odzieży medycznej – znacznie ułatwi to pacjentom w rozpoznaniu personelu oraz wzbudzi u nich dużo większe zaufanie.

Oddziały w szpitalu również powinny charakteryzować się inną kolorystyką – być może na pierwszą myśl ta idea wydaje się być banalna, jednak w rzeczywistości ułatwi rozeznać się w terenie nowym pacjentom.

Oczywiście odzież medyczna powinna być odpowiednio dobrana nie tylko ze względu na placówkę medyczną, ale też na porę roku oraz płeć i wzrost pielęgniarki.

Koniecznie zainwestuj w dobrej jakości damskie ubrania medyczne i zacznij cieszyć się łatwiejszą pracą – bez względu na to, czy jesteś pielęgniarką/pielęgniarzem, czy też dyrektorem szpitala.

By Dorota

Dorota jest zawodową dziennikarką, która od ponad 2 lat związana jest z portalem ChochlikDrukarski.com.pl. Lubi pisać o sprawach bieżących, zdrowiu i nauce.