Pozwolenie wodnoprawne – wniosek odrzucony? Sprawdź, jak możesz się od niego odwołać

Pozwolenie wodnoprawne

Otrzymanie pozwolenia wodnopranwego wiąże się ze stosem wypełnionych dokumentów oraz wielu godzin spędzonych w różnego rodzaju urzędach. Czasem po drodze może trafić Ci się wpadka, a na pozór mały i nieznaczący błąd sprawić, że Twój wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Do jakiego organu należy się odwołać?

Ile mam czasu na odwołanie się?

Chcesz odwołać się od odrzuconego wniosku w sprawie przyznania pozwolenia wodnoprawnego? Niestety będziesz musiał się pośpieszyć.

Zgodnie z prawem na dopełnienie wszystkich procedur masz dokładnie 14 dni. Jest to więc czas taki sam, jak w przypadku odwoływania się od innego rodzaju pism urzędowych.

Gdzie należy złożyć odwołanie?

Odwołanie od odrzuconego wniosku powinieneś złożyć w tej samej jednostce Wód Polskich, w której owy wniosek składałeś. Nie oznacza to jednak, że będzie on ponownie rozpatrywany przez te same osoby.

Twoje odwołanie będzie rozpatrywane przez jedną z tych dwóch osób: dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej lub Prezesa Wód Polskich. Jest to zależne od tego, czy negatywne rozpatrzenie wniosku otrzymałeś od dyrektora zarządu zlewni Wód Polskich czy też od dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej Wód Polskich.

Czy zawsze można się odwołać?

Istnieje jeden szczególny przypadek, w którym nie będziesz miał możliwości złożenia odwołania od odrzuconego wniosku o pozwolenie wodnoprawne. Mowa tutaj o sytuacji, w której negatywna decyzja została wystawiona przez właściwego ministra do spraw gospodarki wodnej. Na stan dzisiejszy osobą tą jest Minister Infrastruktury.

Co w takiej sytuacji? Niestety możesz zapomnieć o złożeniu odwołania. Oczywiście nic nie stoi Ci na przeszkodzie, abyś złożył wniosek bezpośrednio do ministra o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Czym różni się odwołanie od odrzuconego wniosku i wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy? Jedynie kilkoma formalnościami. Cel główny nadal pozostaje taki sam – ponowienie próby uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.

Czy wniosek o odwołanie muszę złożyć osobiście?

Nie ma takiej konieczności, abyś wniosek o odwołanie musiał złożyć osobiście. Równie dobrze może być ono złożone przez osobę, która stanowi stronę postępowania.

Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby wniosek taki złożył Twój pomocnik przy uzyskiwaniu pozwolenia wodnoprawnego.

Cofnięcie pozwolenia wodnoprawnego – o tym pamiętaj

Jeśli z jakiegoś powodu Twój wniosek o przyznanie pozwolenia wodnoprawnego został odrzucony – powinieneś mieć się na baczności w przyszłości. Zaistnieć może bowiem sytuacja, w której Twoje pozwolenie wodnoprawne zostanie cofnięte lub ograniczone.

Dokładne przypadki opisane są w oficjalnym Prawie Wodnym. Pamiętaj więc o tym, aby nie oszukiwać urzędników wydających wniosek, gdyż pozytywne rozpatrzenie nie uchroni Cię przed jego utratą w przyszłości.

Jeśli chcesz uniknąć przykrych niespodzianek, zadbaj o to, aby przy składaniu wniosku towarzyszyła Ci osoba, która orientuje się w Prawie Wodnym.

By Dorota

Dorota jest zawodową dziennikarką, która od ponad 2 lat związana jest z portalem ChochlikDrukarski.com.pl. Lubi pisać o sprawach bieżących, zdrowiu i nauce.