Jakie smaki znajdziesz w podhalańskiej kuchni?

Wiele osób wybiera góry jako miejsce wypoczynku letniego i zimowego, ze względu na piękne widoki, możliwość górskich wędrówek i odpoczynek wśród dzikiej przyrody na świeżym powietrzu. Oprócz tego, ogromnym atutem tego miejsca są oczywiście kulinaria, czyli kuchnia regionalna w Zakopanem. Pobyt tam niezmiennie kojarzy się ze wspaniałymi, wyrazistymi smakami. Po dniu pełnym wrażeń i aktywnego wypoczynku, wspaniale jest zjeść coś aromatycznego i sycącego.

Krupówki to miejsce, które każdy turysta w Zakopanem prędzej czy później odwiedzi. Słyną z wielu dobrych restauracji z daniami regionalnymi, które cieszą się dużym powodzeniem. Można tam szybko dotrzeć pieszo i potem cieszyć się smakowitym, góralskim posiłkiem. Dania podhalańskie są syte i aromatyczne, a turyści cenią sobie ich niepowtarzalny aromat. Jest to stały element kultury zakopiańskiej, który kojarzy już większość turystów.

Co oferuje podhalańska kuchnia?

Kuchnia ta w dużej mierze ma związek z warunkami naturalnymi i geograficznymi regionu. Tradycja kuchni podhalańskiej utrzymała się do teraz, choć w nieco innej odsłonie niż pierwotnie. Kiedyś jej podstawą były ziemniaki, kasza i kapusta, ze względu na swoją sytość i łatwą dostępność. Dania tej kuchni zawsze były syte i tak również dzisiaj. Obecnie jest ona bogata w różnorodne i aromatyczne dania. Klasyka kulinarna w kwestii zup to zupa kwaśnica, czyli zupa na bazie wody, kapusty i ziemniaków. Znane są też dania oparte na owczym mleku, baraninie i jagnięcinie. Te propozycje są ściśle związane z hodowlą owiec, która doprowadziła do powstania słynnych podhalańskich serów, czyli oscypka i bundza. Wersja z grilla z żurawiną smakują wybornie, ale sprawdza się również jako dodatek do różnych dań, na przykład do mięsa. Warto skosztować pieczonej baraniny, ale także moskoli czyli placków ziemniaczanych pieczonych na blasze.

Jakie jeszcze smaki kryje Podhale?

Prawie w każdej restauracji znajdzie się pyszna ryba. Znany jest pstrąg pieczony na patelni lub z grilla z surówką z kapusty. Do tego gotowane lub opiekane ziemniaki w sreberku z sosem czosnkowym i pyszne danie gotowe. Każdy kto chce skosztować czegoś słodkiego i regionalnego w duchu zakopiańskiej tradycji powinien spróbować bombolków. Są to kluski drożdżowe, podawane z roztopionym masłem i miodem. Są one słodkie i jest to przysmak tamtego regionu. Gdzie szukać przysmaków w Zakopanem? Restauracja na Krupówkach, która oferuje całe bogactwo smaków to Góralski Browar. Można tam zjeść typowo góralskie potrawy, jak oscypek na ciepło z żurawiną czy kwaśnicę, moskole w sosie borowikowym, ale także polędwiczki oraz gicz z jagnięciny w sosie musztardowo-miodowym. Taras widokowy pozwoli na podziwianie panoramy Tatr w trakcie posiłku.

Zakopane to miejsce, które kusi nie tylko widokami, ale także pyszną kuchnią regionalną. Warto wybierać sprawdzone restauracje, które bazują na lokalnych produktach najwyższej jakości. Takie połączenie stanowi doskonałe źródło zapoznania się z prawdziwą kulturą Podhala.

By Dorota

Dorota jest zawodową dziennikarką, która od ponad 2 lat związana jest z portalem ChochlikDrukarski.com.pl. Lubi pisać o sprawach bieżących, zdrowiu i nauce.