Sprzęt medyczny – jak znaleźć najlepszego producenta?

Sprzet-medyczny

Coraz większa liczba producentów oferuje sprzedaż sprzętu medycznego. Nikomu raczej nie trzeba tłumaczyć, że nie są to produkty, na których warto jest oszczędzać. Od ich poziomu jakości może zależeć nie tylko zdrowie, ale i życie pacjentów. Należy więc zaopatrzyć się w sprawdzony sprzęt o dobrej renomie. Masz problem z jego znalezieniem? W poniższym artykule znajdziesz parę wskazówek, na co powinieneś zwracać szczególną uwagę.

Kupuj tylko certyfikowany sprzęt

Być może ciężko w to uwierzyć, ale w obiegu rynkowym znajduje się mnóstwo sprzętu „pseudomedycznego”, który nie jest poświadczony żadnym certyfikatem. Oczywiście jest on reklamowany jako pełnoprawne akcesorium, które może być wykorzystywane w placówkach medycznych.

Pod żadnym pozorem nie możesz dać się nabrać na puste hasła reklamowe. Jak uniknąć tego rodzaju wtopy? Musisz koniecznie sprawdzać przyznane sprzętowi certyfikaty – możesz sprawdzić  jakość poszczególnych z nich na oficjalnych stronach Unii Europejskiej.

Naprawa w przypadku awarii

Po czym poznać dobrego sprzedawcę? Po tym, że dokładnie wie on, co sprzedaje.

Jeśli sprzedawca sprzętu medycznego nie posiada w swojej ofercie usług serwisu oraz naprawy – powinno to zapalić w Twojej głowie czerwoną lampkę.

O ile roczna gwarancja jest w dzisiejszych czasach już standardem, o tyle wielu producentów nadal nie oferuje kompleksowej naprawy sprzedawanego sprzętu. Serwis urządzeń medycznych oprócz bieżących napraw powinien obejmować także:

okresowe przeglądy techniczne

– usługę montażu oraz demontażu

– rozbudowę oraz unowocześnianie poszczególnych akcesoriów

Co w przypadku minięcia gwarancji?

Mało która firma oferuje pomoc klientom po minięciu okresu gwarancyjnego. Jeśli Twój sprzedawca deklaruje serwis urządzeń nawet w tak zwanej „pogwarancji”, to powinno to przemówić na jego korzyść.

Rozbudowany katalog – czy to ma znaczenie?

Mówi się, że im bardziej zróżnicowany jest towar oferowany przez sprzedawcę, tym lepiej przebiegają zakupy. W końcu będziesz miał więcej urządzeń do wyboru, tak więc na pewno odnajdziesz coś dla siebie.

Ta zasada jednak nie zawsze działa w przypadku producentów sprzętu medycznego. Czasem lepiej postawić na sprzedawcę, który oferuje niewielką ilość sprzętu, ale za to o wysokiej jakości.

Dobry sprzęt to dobra inwestycja

Zakup taniego sprzętu medycznego może szybko przynieść za sobą negatywne konsekwencje. Mowa tutaj nie tylko o częstych kosztach ponoszonych w przypadku awarii, ale również o zdrowiu oraz życiu pacjentów.

Dobrym posunięciem będzie więc robienie zakupów nie u dobrych, ale u najlepszych sprzedawców sprzętu medycznego.

Zakup najlepszego sprzętu bezpośrednio przełoży się nie tylko na bezpieczeństwo pacjentów, ale także na ich komfort. Należy pamiętać, że stan psychiczny pacjenta ma znaczący wpływ na przebieg leczenia oraz rehabilitacji.

Gdy wytypujesz już najwyższej jakości sprzęt medyczny, dopiero wtedy będziesz mógł zwrócić uwagę na mniej istotne aspekty, takie jak cena produktu oraz motyw kolorystyczny.

By Dorota

Dorota jest zawodową dziennikarką, która od ponad 2 lat związana jest z portalem ChochlikDrukarski.com.pl. Lubi pisać o sprawach bieżących, zdrowiu i nauce.