Pachołki parkingowe – gdzie jeszcze się je wykorzystuje?

pacholki-parkingowe

Pachołki parkingowe to innymi słowy stożki drogowe, ich zastosowanie nie ogranicza się wyłącznie do parkingów i placów manewrowych. Pachołki drogowe to różnorodne i wszechstronne akcesoria zapewniające bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Warto poznać je lepiej, aby móc w pełni wykorzystać ich potencjał i zwiększyć zakres ich zastosowania. Wyjaśniamy więc, czym są pachołki parkingowe, a także gdzie się je wykorzystuje oraz jakie pełnią funkcje.

Charakterystyka pachołków parkingowych

W różnego rodzaju opisach technicznych pachołek parkingowy nazywany jest także pachołkiem drogowym. Nazwy te są używane zamiennie ze względu na różnorodność zastosowań tych akcesoriów. Popularne jest także stosowanie określenia stożek drogowy lub stożek parkingowy – ze względu na ich stożkowatą budowę. 

Nowoczesne pachołki parkingowe wykonane są z elastycznych i trwałych materiałów, takich jak polietylen (PE) i polichlorek winylu (PVC), dzięki czemu są elastycznymi stożkami drogowymi. Niektóre modele mają podstawę z gumy recyklingowej (REC). Pachołki parkingowe występują w różnych wysokościach, od 30 cm przez 50 cm i 75 cm, kończąc na stożku drogowym o wysokości 100 cm. W zastosowaniach parkingowych pachołki parkingowe najczęściej stosowane są w najniższym wariancie, tj. 30 cm. 

Każdy stożek drogowy wyposażony jest w pasy odblaskowe wykonane z folii, które zwiększają ich widoczność. Folia silnie odbija światło, nawet gdy na stożek pada niewielka jego ilość, dzięki czemu jest on lepiej widoczny po zmroku i w złych warunkach pogodowych. Wszystkie cechy pachołków parkingowych zapewniają im wysoką stabilność i odporność na kolizje z pojazdami. W takiej sytuacji ani pojazd, ani stożek drogowy nie ulegają uszkodzeniu podczas uderzenia. Dzięki dużej funkcjonalności akcesoria te są często wykorzystywane w drodze i w przemyśle, na parkingach, halach, magazynach, budowach czy do użytku prywatnego.

Gdzie się stosuje pachołki parkingowe?

Ponieważ istnieje wiele wariantów pachołków parkingowych, ich funkcje są również liczne. Stożek parkingowy idealnie nadaje się do organizowania przestrzeni zarówno na parkingach oraz dużych halach, jak i parkingach w mniejszych osiedlach mieszkalnych. Ponadto są niezbędnym elementem wyposażenia placów manewrowych do szkolenia przyszłych kierowców oraz stacji benzynowych. Za pomocą słupków parkingowych można wyznaczyć miejsca parkingowe, podjazdy i bezpieczne miejsca z dala od korków. 

W praktyce stożki parkingowe są przydatne do wyznaczania torów jazdy lub odgradzania powierzchni wyłączonej z ruchu. Z kolei w dużych halach czy magazynach stosuje się różnej wielkości stożki drogowe do oznaczania i zabezpieczania krawędzi i narożników półek czy alejek. Jednak nie tylko drogi i przemysł wytwórczy korzystają z zalet oraz funkcji pachołków drogowych. Są one również powszechnie wykorzystywane w branży motoryzacyjnej, budowlanej i przemysłowej.

By Dorota

Dorota jest zawodową dziennikarką, która od ponad 2 lat związana jest z portalem ChochlikDrukarski.com.pl. Lubi pisać o sprawach bieżących, zdrowiu i nauce.