Artykuły elektroizolacyjne – kiedy są niezbędne? Jak wybrać?

Ochrona przed elektrycznością wymaga stosowania odpowiednich akcesoriów i ubrań, które należy dobierać zgodnie z przepisami BHP. Wszystko po to, aby zapewnić pracownikom odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Kryteria te spełnia odzież elektroizolacyjna.

Jak sama nazwa wskazuje, w sposób skuteczny niweluje ona zagrożenie związane z porażeniem prądem. Z tego powodu musi powstać z odpowiednio dopasowanych materiałów, spełniających szereg ważnych kryteriów użytkowych. Do jej zakupu trzeba podchodzić więc z rozwagą. Najlepiej po przeanalizowaniu całej oferty rynkowej.

Rodzaje artykułów elektroizolacyjnych – co warto kupić?

 Wiesz już, o jakich dokładnie towarach mowa. Pora wskazać więc kilka ich przykładów, a także omówić, na co zwracać uwagę podczas podejmowania decyzji zakupowych. Dzięki temu zyskasz pewność, że wybrane produkty spełnią swoje zadanie.

  • Do podstawowych elementów omawianego wyposażenia należą rękawice elektroizolacyjne. Powstają one z materiałów (między innymi z kauczuku naturalnego), które chronią nie tylko przed porażeniem prądem, ale też działaniem łuku elektrycznego, ozonu, olejów oraz kwasów. Z tego powodu mogą być używane na różnych stanowiskach. W trakcie porównywania poszczególnych modeli trzeba sprawdzić, jakie dokładnie napięcie są w stanie wytrzymać.
  •  Skoro mowa była o rękawicach, wskazać warto również na odzież elektroizolacyjną. W tym przypadku także lepiej przeanalizować konkretne parametry akcesoriów, tak aby mieć pewność, przed jakim napięciem chronią zastosowane materiały. Co istotne, dobrej jakości ubranie zostaje dodatkowo wzmocnione w celu wydłużenia żywotności. Zwłaszcza wówczas, gdy ma być używane w szczególnie trudnych warunkach.
  •  W sprzedaży znajduje się specjalne obuwie dla elektryków. Od standardowych produktów różnią się przede wszystkim sposobem wykonania. Cenione są chociażby modele z podeszwą o podwójnej gęstości, która jest odporna na działanie energii elektrycznej, z wodoodporną cholewką, jak również wygodną wyściółką, zapobiegającą otarciom.
  •  Nie można zapominać także o różnego rodzaju akcesoriach elektroizolacyjnych. Spośród nich wymienić trzeba zwłaszcza kaski, fartuchy oraz paski podbródkowe. Niezależnie od rodzaju kupowanego produktu, zawsze należy sprawdzić sposób jego wykonania. Mowa tutaj w szczególności o użytych materiałach.

 Kto powinien korzystać z artykułów elektroizolacyjnych?

 Skoro znasz już najczęściej spotykane rodzaje odzieży i akcesoriów z tej kategorii, dobrze będzie wskazać, jacy specjaliści powinni je stosować. Chodzi o wszystkie osoby, które mają kontakt z energią elektryczną, a zwłaszcza z wysokim napięciem, a więc elektrykach, monterach, czy też specjalistach odpowiedzialnych za stawianie i naprawdę linii elektrycznych.

Zgodnie z przepisami BHP, pracodawca ma obowiązek zapewnić dostęp do niezbędnych elementów wyposażenia, które gwarantują odpowiedni poziom ochrony przed prądem. Oczywiście bezpłatnie. W przypadku uszkodzenia lub zniszczenia omawianych artykułów, muszą one zostać natychmiast wymienione.

W tym miejscu należy więc zastanowić się nad tym, skąd brać odzież, obuwie i akcesoria elektroizolacyjne. Nie mogą być to przypadkowe zakupy, ponieważ w takiej sytuacji bardzo łatwo o pomyłkę i wybór czegoś, co w praktyce okaże się być zbyt niskiej jakości.

Z tego właśnie powodu najlepiej zainteresować się ofertą cenionych hurtowni BHP, które działają na rynku od dłuższego czasu. Zapewniają one dostęp do towarów spełniających kluczowe kryteria użytkowe, a także korzystne warunki zamówienia.

Mowa tutaj zwłaszcza o podmiotach, które prowadzą sprzedaż online. Dzięki temu bowiem cały proces zakupowy trwa znacznie krócej. Jesteś w stanie na spokojnie przeanalizować poszczególne rozwiązania, sprawdzić, z czego wykonane zostały oferowane artykuły, a następnie podjąć dobrą decyzję zakupową. W efekcie zyskasz elementy wyposażenia, które pozwolą na realizację dowolnych czynności.

By Dorota

Dorota jest zawodową dziennikarką, która od ponad 2 lat związana jest z portalem ChochlikDrukarski.com.pl. Lubi pisać o sprawach bieżących, zdrowiu i nauce.