Poznaj efekty stosowania białka ziemniaczanego w mieszankach paszowych

Wartość odżywcza paszy dla zwierząt hodowlanych określa jej możliwość zaspokojenia zapotrzebowania na energię i ważne składniki odżywcze. Białko ziemniaczane należy do substancji z grupy białek o wysokiej wartości, ponieważ wykazuje doskonałą strawność. W jego skład wchodzą: treoniny, metioniny, lizyny i tryptofan. Wykazano, że skład białka ziemniaczanego jest lepszy niż odpowiedników z soi lub rzepaku pod względem zawartości składników egzogennych (związki, których organizm nie jest w stanie sam wyprodukować).

Czym jest białko ziemniaczane w żywieniu zwierząt?

Wysoka zawartość skrobi w ziemniakach powoduje, że pasza z nich wykonana jest bardzo energetyczna. Bulwa ziemniaka to 90 % suchej masy a z tego 80 % to białko. To bardzo wartościowy składnik, ponieważ bogaty jest w aminokwasy. Powstaje poprzez ekstrakcję skrobi z ziemniaków przy użyciu wody a następnie poddawanie procesowi suszenia. Co bardzo istotne, taki produkt jak białko ziemniaczane nie jest modyfikowane genetycznie i nie zawiera solaniny. Doskonale sprawdza się w mieszankach paszowych dla prosiąt, warchlaków, drobiu oraz krów, będąc wydajnym zastępstwem dla pasz pochodzenia zwierzęcego, bądź też sposobem na częściowe wyeliminowanie z nich śruty sojowej. Białko ziemniaczane nie jest alergenem dzięki czemu w żaden sposób nie szkodzi zwierzętom.

Jakie są efekty stosowania białka ziemniaczanego w mieszankach paszowych?

Racjonalne żywienie zwierząt nastawione jest na uzyskanie pożądanych efektów przy jak najmniejszych nakładach na pasze. Główne rezultaty wykorzystywania białka ziemniaczanego w mieszankach paszowych:

  • Zwiększenie poziomu masy mięśniowej zwierząt hodowlanych, lepszy przyrost wagowy.
  • Wysoka strawność nawet do 90 %.
  • Ograniczenie ryzyka chorób układu pokarmowego u zwierząt.
  • Produkcja białka ziemniaczanego jest proekologiczna oraz ekonomiczna, nie ma problemów z odpadami produkcyjnymi.
  • Stanowi wartościowy substytut dla białka sojowego obarczonego zwiększonym ryzykiem GMO.
  • Osiągana jest doskonała smakowitość mięsa.
  • Krótszy czas hodowli.
  • Lepszy stan zdrowia i samopoczucia zwierząt.
  • Chętnie zjadane przez zwierzęta, zaspokaja ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

Białko ziemniaczane cenione przez hodowców zwierząt gospodarskich

Parowane ziemniaki to uzyskanie lepszego smaku mięsa, ale ten sposób przygotowywania karmy jest uważany za pracochłonny oraz mało ekonomiczny. Alternatywną jest białko ziemniaczane które wchodzi w skład mieszanek paszowych dla wielu zwierząt hodowlanych. Może także stanowić zastosowanie w początkowych okresach odchowu drobiu rzeźnego. Jest dobrym składnikiem mieszanek pasz dla zwierząt i warto go stosować. Produkt ten jest coraz bardziej popularny wśród hodowców i ma postać sypkiego proszku, dlatego jest łatwy do zastosowania w mieszkankach paszowych. Trzoda chlewna, bydło i drób spożywając białko ziemniaczane czuje się nasycone i odpowiednio przybiera na wadze. Trzeba pamiętać, że białko ziemniaczane powstaje z produktów rodzimych i jest bezpieczne w stosowaniu.

By Dorota

Dorota jest zawodową dziennikarką, która od ponad 2 lat związana jest z portalem ChochlikDrukarski.com.pl. Lubi pisać o sprawach bieżących, zdrowiu i nauce.