Na czym polega kompletacja towarów? Jak ją usprawnić?

Kompletacja towarów to jeden z najważniejszych procesów zachodzących w magazynie. Ma wpływ na szybkość realizacji dostaw, dlatego nic dziwnego, że wiele firm stara się go usprawnić. Pozwalają na to odpowiednio dopasowane praktyki, a także rozmaite systemy. Przekonaj się, które z nich są szczególnie przydatne. 

Co to jest kompletacja towarów? Jak przebiega?

 Zacznijmy jednak od podstaw. Kompletacja towarów to proces, który polega na zebraniu towarów znajdujących się w magazynie w celu skompletowania i wysłania zamówienia. Już sam ten opis wystarczy, by zrozumieć, że od sposobu wykonania wskazanych czynności zależy szybkość realizacji zlecenia.

 Warto podkreślić, że kompletacja towarów zazwyczaj składa się z kilku czynności. Po przyjęciu zamówienia ogromne znaczenie ma kontrola jakościowa i ilościowa. Mowa tutaj o sprawdzeniu towarów pod kątem daty ważności, typu oraz liczebności. Wszystko po to, aby zgadzał się on z informacjami przekazanymi przez klienta. 

Dopiero po tak przeprowadzonej kontroli dochodzi do pakowania i przygotowania ładunku do transportu, który na koniec trafia do wyznaczonego pojazdu. Choć niektórym się wydaje, że mamy tu do czynienia ze standardowymi czynnościami, które nie powinny sprawiać większych trudności, w praktyce wiele może pójść nie tak. 

Firmy zarządzające magazynami mają zatem wypracowane metody minimalizujące ryzyko popełnienia ewentualnych błędów, które mogą negatywnie wpłynąć na proces realizacji zamówienia. 

Jak usprawnić kompletację towarów?

 Jak nietrudno się domyślić, kompletowanie przesyłek jest trudniejsze w dużych magazynach, w których znajduje się mnóstwo towarów. Jak radzą sobie z tym firmy?

 Przede wszystkim korzystają z odpowiednio dopasowanych systemów zarządzania. Ułatwiają one lokalizację wskazanych produktów, co znacznie przyspiesza cały proces. Mogą one ponadto posłużyć do monitorowania pracowników i wyznaczania im zadań. Świetnie sprawdzają się także do kontroli stanów magazynowych, a co za tym idzie, również do ich uzupełniania.

 Obsługa takich systemów musi iść w parze z regularnymi szkoleniami. To dzięki nim kadra jest w stanie spełniać surowe wymagania jakościowe, od których w dużej mierze zależy praca całej firmy.

 Co jeszcze ma znaczenie? Wskazać musimy również na właściwą strategię rozmieszczenia wszystkich towarów w magazynie. Chodzi o to, aby maksymalnie skrócić czas potrzebny na skompletowanie ładunku i wyeliminować ryzyko ewentualnych wypadków lub innych problemów.

Od czego zależy sposób kompletacji towarów?

 Systemy zarządzania magazynem, szkolenia, przygotowana strategia – te elementy mają wpływ na szybkość i sprawność realizacji zamówień i dostaw. Należy jednak podkreślić, że nie wszystkie metody mają zastosowanie w każdej sytuacji. Wpływ na ich powodzenie ma bowiem kilka czynników: 

  • wielkość magazynu – kompletacja towarów przebiega zupełnie inaczej w małym magazynie niż w dużych halach, w których pracuje kilkadziesiąt lub kilkaset osób,
  • rodzaj towarów – ma wpływ na pakowanie i na stosowane zasady bezpieczeństwa,
  • strategia magazynowania – a więc metoda rozmieszczania ładunków w magazynie.

 Biorąc pod uwagę powyższe informacje, nie da się wskazać jednego sposobu kompletacji, który będzie skuteczny zawsze, niezależnie od sytuacji. Należy dopasować go do potrzeb i możliwości firmy, a także obecnego stanu posiadania.

 Zależy Ci na tym, aby zamówione towary docierały pod wskazany adres szybko i bez większych problemów? Stawiaj na współpracę ze sprawdzonymi, cenionymi podmiotami, które mogą pochwalić się wieloma pozytywnymi opiniami swoich klientów. W ten sposób minimalizujesz ryzyko i zwiększasz szansę na powodzenie każdej dostawy.

 Kompletacja towarów to kluczowy proces zachodzący w magazynie. Trzeba więc podchodzić do niego z głową, a najlepiej z wykorzystaniem nowoczesnych systemów i strategii uwzględniających specyfikę magazynu, jak również możliwości firmy.

źródło: TRANSlogis transport i spedycja

By Dorota

Dorota jest zawodową dziennikarką, która od ponad 2 lat związana jest z portalem ChochlikDrukarski.com.pl. Lubi pisać o sprawach bieżących, zdrowiu i nauce.