Kiedy lekarstwo staje się uzależniające – czym jest lekomania?

leczenie-uzaleznien

Do najczęściej diagnozowanych rodzajów uzależnień zaliczamy alkoholizm i narkomanię. Jednak nadal mała liczba osób zdaje sobie sprawę z tego, że substancją uzależniającą może być praktycznie wszystko – również leki. W dzisiejszym artykule bliżej przyjrzymy się zjawisku lekomanii – na czym tak właściwie polega ten nałóg?

Na czym polega uzależnienie od leków?

Lekarstwa zażywamy na ogół wtedy, gdy dolega nam coś konkretnego. Lekomania to natomiast przymus zażywania leków, podczas gdy nie ma to żadnego sensownego uzasadnienia.

Uzależnienie od leków może zacząć się od suplementów diety – takich jak witaminy czy minerały w tabletkach, by następnie przechodzić do coraz to mocniejszych medykamentów.

Często od leków uzależnione są osoby, które borykają się z przewlekłymi bólami (na przykład głowy, brzucha lub mięśni). Chwilowa poprawa samopoczucia wystarcza, aby lekoman chciał coraz większych dawek leków.

Jak powinno leczyć się lekomanię?

Leczenie uzależnień to skomplikowany proces, który powinien być przeprowadzany pod okiem lekarzy specjalisty (psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry).

Wychodzenie z nałogu lekowego może przypominać terapię dla alkoholików. Najważniejszym krokiem jest oczywiście detoks lekowy – czyli próba całkowitego odstawienia substancji, od której uzależniony jest pacjent.

Najlepiej jednak, gdyby lekoman był odcięty nie tylko od jednego rodzaju leku (tego, od którego jest uzależniony), ale od medykamentów ogólnie. Bardzo łatwo jest bowiem znaleźć dla siebie „substancję pomocniczą” i zmienić punkt zaczepienia w swoim uzależnieniu.

Uzależniony mózg, uzależnione ciało

Uzależnienie od leków może przebiegać w dwóch sferach: psychicznej i fizycznej.

Psychiczne uzależnienie od leków to nic innego jak wewnętrzny przymus zażycia danej substancji. Wszystko dzieje się w naszym mózgu, a towarzyszą temu takie emocje jak strach czy poczucie bezsilności.

Fizyczne uzależnienie od leków jest znacznie bardziej niebezpieczne dla życia i zdrowia pacjenta. Nagłe odstawienie substancji może objawiać się poprzez zaburzenia pracy żołądka, nerek, wątroby lub nawet serca.

To właśnie z tego powodu tak ważne jest, aby nie próbować wychodzić z uzależnienia samodzielnie. To lekarz specjalista powinien podjąć decyzję z jakim tempem odstawiana będzie dana substancja (lek).

Nieleczona lekomania – jakie są ryzyka?

Lekomania, która była leczona nieprawidłowo (lub w ogóle) może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Zaliczamy do nich między innymi:

– silne wahania nastroju

– przewlekłą bezsenność

– obniżenie zdolności psycho-fizycznych

Powyższe objawy mogą doprowadzić nawet do stanów depresyjnych oraz myśli samobójczych. Pamiętaj więc, że żadne uzależnienie nie powinno być lekceważone, a każdy pacjent musi mieć kontakt ze specjalistami.

Zanim przyjmiesz więc do swojego organizmu kolejną dawkę leków przeciwbólowych – zastanów się, czy dana substancja jest Ci naprawdę potrzebna do życia, czy też zażywasz ją z przyzwyczajenia.

Znacznie łatwiej jest zwalczyć uzależnienie w zarodku, niż później uczęszczać na wielomiesięczne (lub wieloletnie) terapie odwykowe.

By Dorota

Dorota jest zawodową dziennikarką, która od ponad 2 lat związana jest z portalem ChochlikDrukarski.com.pl. Lubi pisać o sprawach bieżących, zdrowiu i nauce.