Czym różni się sprężarka tłokowa od śrubowej

Wybór sprężarki do zakładu jest poważnym zadaniem, gdyż wiąże się z dość sporą inwestycją. Wybierając kompresor należy uwzględnić wiele czynników, poczynając od trybu i charakteru pracy przedsiębiorstwa, przez warunki lokalowe a kończąc na wymaganiach względem sprężonego powietrza. Jednymi z najpopularniejszych urządzeń dostępnych na rynku są sprężarki tłokowe oraz kompresory śrubowe. Wyjaśniamy, czym różnią się od siebie te urządzenia, a także które lepiej sprawdzi się w konkretnym zakładzie.

Sprężarki tłokowe dla przemysłu- czego się po nich spodziewać?

Sprężarki powietrza występują w wielu różnych wersjach i konfiguracjach, dzięki czemu stosunkowo łatwo jest wybrać odpowiednią jednostkę do potrzeb zakładu i przeznaczenia. Sprężarki tłokowe są w pewnym sensie prekursorami produkcji sprężonego powietrza. Dzieje się tak dlatego, że sprężarki tłokowe są najstarszym typem urządzeń, ale jednocześnie najczęściej stosowanym. Głównymi elementami tłokowych sprężarek powietrza są cylinder i tłok. Tego typu kompresory są często słusznie określane jako sprężarki wyporowe. 

Działanie tłokowej sprężarki powietrza polega na pobieraniu powietrza z otoczenia, a następnie zmniejszaniu jego objętości poprzez ruch ślizgowy tłoka. To sprężanie gazu do mniejszej objętości powoduje wzrost jego ciśnienia. Ruch tłoka jest możliwy dzięki mocy przekazywanej z korbowodu. Chociaż ta operacja jest dość wydajna, a sprężarki tłokowe działają efektywnie i rzadko ulegają awariom, nie są pozbawione wad. Słabym punktem sprężonego powietrza wytwarzanego przez kompresory tłokowe jest ciśnienie, które osiąga maksymalną wartość 5-6 bar. Osiągnięcie wyższego ciśnienia za pomocą sprężarek tłokowych jest możliwe tylko przy sprężaniu dwustopniowym. Sprężarki tłokowe w zależności od konstrukcji można podzielić na sprężarki jedno- i wielocylindrowe oraz jedno- lub dwustronnym działaniu tłoka. Ponadto kompresory tłokowe można podzielić na jednostopniowe i dwustopniowe w zależności od trybu pracy. 

Chociaż sprężarki tłokowe oparte są na najstarszej zasadzie wytwarzania sprężonego powietrza, nadal są bardzo wydajne. Świadczy o tym duża popularność sprężarek tłokowych oraz ich zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Korzystanie z kompresorów tłokowych ma wiele zalet. Po pierwsze zapewniają wydajną i ekonomiczną pracę przy wytwarzaniu sprężonego powietrza oraz nadają się do zasilania narzędzi pneumatycznych w średnim i wysokim ciśnieniu. Ponadto sprężarki tłokowe doskonale sprawdzają się w systemach modułowych, co pozwala na podłączenie ich do istniejących instalacji sprężonego powietrza, a także pozwala na stosowanie sprężarek tłokowych w różnych konfiguracjach wyposażenia. Oznacza to, że nawet zmiana lub przeprojektowanie systemu sprężonego powietrza nie stanowi problemu, jeśli w zakładzie zastosowano sprężarkę tłokową. Innymi słowy, elastyczność użytkowania jest jedną z mocnych stron kompresorów tłokowych, które w połączeniu z wysoką wydajnością stają się cenionymi przez użytkowników urządzeniami.

Cechy charakterystyczne i zalety sprężarek śrubowych

Sprężarki śrubowe to urządzenia do sprężania powietrza, które są najczęściej używane w środowiskach przemysłowych. Użytkownicy cenią je zwłaszcza za wysoką wydajność i niezawodność. Sprężarka śrubowa nosi swoją nazwę od głównego elementu, mechanizmu roboczego, którym są dwie śruby. Są one bezpośrednio odpowiedzialne za zwiększenie ciśnienia gazu w układzie. Mechanizm działania sprężarki śrubowej polega na kierowaniu gazu i powietrza w określonym kierunku poprzez obracanie śruby. Kręcenie śrubą zmniejsza przestrzeń, w której znajduje się powietrze, co zwiększa jego ciśnienie. 

Sprężarki śrubowe dzielą się na urządzenia olejowe i bezolejowe. Bezolejowe sprężarki śrubowe to urządzenia zapewniające najwyższą jakość i czystość sprężonego powietrza. Dlatego są wysoko cenione w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym, gdzie szczególnie ważna jest czystość i usuwanie cząstek oleju ze sprężonego powietrza. Sprężarki śrubowe olejowe to najbardziej tradycyjne rozwiązanie w zakresie zasilania sprężonym powietrzem. Z powodzeniem stosowane są tam, gdzie jakość i czystość sprężonego powietrza ma nieco mniejsze znaczenie. Stosują jednak również wieloetapowe oczyszczanie sprężonego gazu, które wykorzystuje głównie specjalne filtry oraz system oddzielania cząsteczek oleju od powietrza i wody. Olejowe sprężarki śrubowe umożliwiają osiągnięcie wyższych ciśnień w sprężonym produkcie końcowym. Pomimo nieco głośniejszej pracy, sprężarki olejowe są nieco bardziej wydajne niż sprężarki bezolejowe.

By Dorota

Dorota jest zawodową dziennikarką, która od ponad 2 lat związana jest z portalem ChochlikDrukarski.com.pl. Lubi pisać o sprawach bieżących, zdrowiu i nauce.